Łysienie u mężczyzn – jak leczyć?
Łysienie u mężczyzn – niby tak powszechne a jednak nieco wstydliwa dolegliwość, która dotyczy co trzeciego faceta w naszym kraju. Mężczyźni rzadko kiedy walczą z łysieniem, często słyszą, że jest to rodzinne i nie ma skutecznego sposobu, aby zahamować wypadanie włosów. Nic bardziej mylnego 🤓. Najczęstszy typ łysienia u facetów stanowi łysienie androgenowe, czyli nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na DHT – pochodne testosteronu. A na ten problem mamy nawet kilka sprawdzonych sposobów leczenia. Jakich?
👉🏻 leczenie miejscowe – w tym celu stosuje się płyny, spraye i szampony zawierające minoxidil. Jest to lek, który w miejscu nałożenia na skórę powoduje poprawę ukrwienia cebulek włosowych oraz szybszy i intensywniejszy wzrost włosów. Po dwóch miesiącach terapii obserwuje się już wzrost włosów a najlepszy efekt można zaobserwować po 12 miesiącach terapii.
👉🏻 leczenie doustne – jeśli efekt leczenia miejscowego jest niezadawalający, włosy wciąż wypadają lub nie chcą odrastać w należyty sposób jest możliwość wdrożenia leczenia doustnego preparatem, który hamuje działanie męskich hormonów na mieszek włosowy. Wielu facetów ma pewne obawy przed działaniami niepożądanymi tych leków (a przede wszystkim przed spadkiem libido!). Ale spokojnie – to przykre działanie niepożądane występuje niezbyt często a po odstawieniu leku sprawność powraca 💪🏻. Do uzyskania pełnego działania leku potrzeba od 3-6 miesięcy.
👉🏻 zabieg z osoczem bogatopłytkowym (PRP) – jest to skuteczny sposób na wspomaganie terapii farmakologicznej. Pozyskiwane jest z krwi pacjenta, po wcześniejszym odwirowaniu. Osocze bogatopłytkowe zawiera mnóstwo biologicznie aktywnych czynników, w tym czynniki wzrostu: płytkowy (PDGF), insulinopodobny (IGF) oraz naczyniowy endotelialny (VEGF). Istnieje kilka badań klinicznych potwierdzających skuteczność tego zabiegu w leczeniu łysienia androgenowego. Grupa badaczy z Ronald O. Perelman Department of Dermatology Uniwersytetu w Nowym Jorku udowodnili większą gęstość (aż o 50%!!) włosów u chorych poddanych 2 zabiegom PRP w porównaniu do grupy kontrolnej.
Zabiegi PRP wykonuje się w serii 2-3 zabiegów co 4-5 tygodnie a następnie co 3-6 miesięcy zabieg przypominający.
👉🏻 mezoterapia skóry owłosionej głowy – jest to zabieg polegający na wstrzykiwaniu aktywnych składników w okolice mieszków włosowych. Tak jak PRP jest to rodzaj terapii wspomagającej. Preparaty do mezoterapii zawierają aktywne peptydy, mikroelementy i witaminy, które maja na celu poprawę mikrokrążenia skóry owłosionej głowy dzięki czemu zahamowany zostaje proces wypadania włosów oraz wspomagany jest proces odrostu nowych. Zabieg ten wykonuje się w serii 4-5 zabiegów co 2-3 tygodnie.
Jeśli Twój facet boryka się z problemem wypadających włosów lub widzisz, że jego geny nie sprzyjają bujnym włosom warto umówić go na wizytę do dermatologa, aby ustalić plan terapeutyczny i zahamować ten proces 🙌🏻. Wszystko jedno, na jakim etapie jest proces łysienia – na wdrożenie leczenia nigdy nie jest za późno a lepiej późno niż wcale 😊. Zapraszamy do @stayhealthyclinic – zadbamy o każde owłosienie 🤍 Julia