Syndrom burn-out dotyka osoby długotrwale narażone na stres w pracy. Uważa się, że najbardziej narażone wystąpienie problemu są osoby, które do pracy podchodzą z dużym zaangażowaniem, mają tendecję do stawiania sobie coraz wyższych wymagań i surowej oceny własnych dokonań.
Pod presją
Przytłoczenie nagromadzenień obowiązków i presja na osiąganie wysokich wyników przekłada się na wyczerpanie fizyczne i emocjonalne. Osoby wykonujące zawody zaangażowane w pomoc innym powinny szczególnie dbać o zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.
Trzy problemy
Dlaczego należy szybko reagować? Syndrom wypalenia przejawia się nie w jednym, ale trzech aspektach życia człowieka. Osłabia fizycznie i psychiczne, ale wpływa także zachowanie, zdolność do wywiązywania się z zadań i obowiązków. To nie tylko bóle głowy, rozdrażnienie, poczucie ciągłego zmęczenia, to utrata poczucia własnej wartości.
Syndrom „burn-out” przekłada się negatywnie na kontakty z ludźmi, nie tylko współpracownikami. Ucierpieć mogą relacje z najbliższymi, członkami rodziny i przyjaciółmi.
Niektóre z możliwych symptomów
bóle głowy
zaburzenia snu
przygnębienie
spadek samooceny
izolowanie się, pogorszenie relacji międzyludzkich
problemy z samoorganizacją, terminowością
Zmęczenie i stres
Problemy, których konsekwencji nie należy lekceważyć.
Stres może działać motywująco, ale w większości przypadków doświadczanie go nie należy do przyjemnych ani zdrowych emocji. Im dłużej się utrzymuje tym większe szkody wyrządza, psychiczne i fizyczne. Stres w pracy w dłuższej perspektywie sprawia, że przestajemy doceniać swoje możliwości i osiągnięcia.
W Stay Healthy pragniemy pomagać w znalezieniu szczęścia i równowagi.