Search
 

Retinol – know how

Stay Healthy / Dermatologia  / Retinol – know how

Retinol – know how

Retinol to absolutny niezbędnik w pielęgnacji. Każda z nas, która dąży do nieskazitelnej cery stosuje pewnie jakiś kosmetyk lub lek zawierającą pochodną retinolu. Jak dla mnie jest na #2 miejscu w rankingu niezbędnych kosmetyków, tuż po kwasach. Tylko jak go używać?? Wiadomo, że substancja ta niezależnie czy w kosmetyku czy leku – może podrażnić i łatwo o prawdziwy pożar na twarzy 👹! Stosowanie retinolu wymaga od nas odpowiedniej wiedzy, ostrożności i dyscypliny, aby osiągnąć wymarzony efekt. Zebrałam kilka ważnych zasad, jak prawidłowo stosować retinol i przygotować Was mentalnie i merytorycznie na tę przygodę✨:

∞ pozwól, aby Twoja skóra się przyzwyczaiła do retinolu! Wymaga to zazwyczaj 4-5 tygodni.

∞ Pamiętaj że początkowo Twoja skóra może naprawdę silnie reagować na działanie retinoidu. Spodziewaj się takich objawów jak:
– zaczerwienienia i podrażnienia,
– przesuszenie aż po łuszczenie,
– pieczenie i swędzenie.
Te objawy są absolutnie normalne i ustępują lub minimalizują się po tych kilku tygodniach.

∞ Retinol wprowadzamy stopniowo do pielęgnacji, początkowo raz na 4-5 dni.

∞ Po pierwszych dwóch tygodniach możesz spróbować zwiększyć częstotliwość aplikacji retinolu.

∞ Jeśli w dzień planowanej aplikacji preparatu zauważysz wciąż utrzymujące się podrażnienie itd. zrezygnuj z aplikacji retinolu i zaczekaj dzień, dwa.

∞ Jeśli natomiast Twoja skóra dobrze toleruje retinol, możesz zwiększyć częstotliwość aplikacji.

∞ W doborze odpowiedniego stężenia retinolu kierujemy się tym, jakie najwyższe stężenie będzie wygodne w długofalowym stosowaniu.

∞ Nakładaj retinol wieczorem po myciu twarzy na suchą skórę. Nałożenie na wilgotną skórę skutkuje większym podrażnieniem.

∞ Retinol nakładaj maks 1 x dziennie zawsze wieczorem.

∞ Stosowanie retinolu wymaga dopasowania pozostałej pielęgnacji. Oznacza to, że na czas terapii musisz zrezygnować z innych aktywnych składników. Do takich należą kwasy, produkty wieloskładnikowe, kosmetyki naturalne.

∞ Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji towarzyszącej. Najbezpieczniej sięgnąć po sprawdzone dermokosmetyki. Praktycznie każda firma posiada swoją linię dedykowaną skórze leczonej retinoidami.

∞ Pamiętaj, aby pielęgnacja była prosta, neutralna i delikatna. Terapia retinoidem to nie czas na eksperymenty pielęgnacyjne.

∞ Po 20-30 minutach od nałożenia retinolu możesz nałożyć krem nawilżający na skórę.

∞ W przypadku bardzo wrażliwej skóry, można odwrócić kolejność: najpierw nałóż krem nawilżający, który będzie stanowił tzw. bufor a następnie po 5-10 minutach nałóż retinol.

∞ Po aplikacji dokładnie umyj ręce :).

∞ Stosowanie retinolu wymaga unikania słońca! Tu reguła jest jedna: Albo retinol albo słońce!!
Absolutnie wskazane jest stosowanie kremów z wysokiem SPF!

∞ Pamiętaj, że retinol działa z opóźnieniem. Pierwsze efekty będą zauważalne po minimum 6 tygodniach stosowania.

Pamiętaj 🧨 niezależnie od produktu który wybierzesz dla siebie – zasady stosowania retinolu są ZAWSZE takie same 🫶🏻. Miłego wieczoru! JL #dermatolog #skincare #skincaretips #dermatologwarszawa #retinol