Search
 

Skąd się bierze trądzik?

Stay Healthy / Dermatologia  / Skąd się bierze trądzik?

Skąd się bierze trądzik?

Och ten trądzik! Skąd się to bierze ?? Przecież tak dbam o skórę, pilnuję diety, hormony w porządku a tu ciągle coś! I to jeszcze na linii żuchwy, najgorzej! Nie da się tam nic wycisnąć….. takie monologi po wejściu do gabinetu lekarskiego są tu na porządku dziennym, stąd też pragnę ten temat wyjaśnić ♡. Skąd bierze się ten trądzik u dorosłych dziewczyn??

∞ Trądzik to choroba wieloczynnikowa, czyli ciężko jest wyleczyć trądzik modyfikując jeden czynnik, tj. na przykład wykluczając nabiał lub zmieniając krem do twarzy.
∞ Trądzik wymaga podejścia holistycznego. Nie wystarczy stosowanie wyłącznie leków przeciwtrądzikowych. Trzeba zmodyfikować kilka ważnych elementów przyczyniających się do powstania zmian zapalnych.
∞ Przyczyna trądziku to nadmierna produkcja łoju oraz zatkanie ujść gruczołów łojowych. Wszystkie czynniki mające wpływ na powyższe komponenty należy wziąć pod uwagę w terapii.
∞ Przede wszystkim pielęgnacja. To najważniejszy aspekt w terapii. Nawet najlepszy lek nie przyniesie oczekiwanych efektów o ile stosujesz preparaty zapychające!

∞ Dieta! Udowodniono wielokroć, iż cukry proste pobudzają produkcje łoju. To nie wszystko – ostre potrawy, gorące napoje, tłuste rzeczy – to wszystko też wyjdzie Ci skórą 🙀.
Szczególnie produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli głównie słodycze, produkty z białej mąki (chleb, makarony), niektóre owoce i warzywa (jak melony, winogrona, ziemniaki), przekąski typu czipsy, słone precelki, paluszki to samo zło

∞ Stres. Niestety udowodniono, że stres powoduje wyrzut kortyzolu, który pobudza gruczoły do zwiększonej produkcji łoju. Zwolnij i weź głęboki oddech.

∞ Hormony! Głównie nadmierna aktywność androgenów która może się pojawić w przypadku chorób tj. PCOS i np. odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

∞ Makijaż. Jest to niestety błędne koło, im więcej krost tym więcej korektora, a powinno być na odwrót! Pamiętaj, jeśli to tylko możliwe pozwól skórze złapać oddech.

👉🏻 W rozpoznaniu rodzaju trądziku fundamentalne jest holistyczne podejście do leczenia. Jeśli połączymy świadomą pielęgnację razem z odpowiednią diagnostyką u dermatologa jesteśmy w stanie osiągnąć świetne rezultaty w niwelowaniu zmian 🫶🏻