Trądzik różowaty – pielęgnacja
Trądzik różowaty nie lubi słońca, dlatego właśnie teraz w okresie letnim często dochodzi do zaostrzenia zmian skórnych. Jeśli zauważysz u siebie nasilony rumień, grudki zapalne i krostki a skóra wydaje się być wrażliwa i reaktywna warto udać się na konsultację dermatologiczną i przyjrzeć się dokładniej. Jak pielęgnować twarz z tendencją do trądzika różowatego? Oto najważniejsze zasady:
- Unikaj słońca – słońce jest jednym z głównych czynników zaostrzających chorobę. Nawet krótka ekspozycja na letnie słońce bez odpowiedniej ochrony może zaognić rumień i nasilić krosty.
- Stosuj kremy z filtrem! Jakim? Najwyższym. Im wyższy filtr (a najlepiej SPF50) tym lepsza ochrona. Staraj się dobierać preparaty z serii dermokosmetyków. Prawie każda znana firma posiada specjalny filtr ochronny dedykowany skórze z trądzikiem różowatym. Są to kremy zawierające głównie filtry fizyczne, które mają mniejszą skłonność do wywoływania podrażnień. Pamiętaj, aby nakładać filtry ok. 20 minut przed wyjściem i powtarzać aplikacje minimum co 4 godziny.
- Minimalizm w kosmetyczce. Skóra z trądzikiem różowatym jest reaktywna, łatwo się podrażnia i nie lubi zbyt wielu różnych kosmetyków. Staraj się nie eksperymentować z nowymi kosmetykami, maseczkami, peelingami, kwasami itd.
- Postaw na jeden dobrze dobrany krem na dzień i na noc. Najlepiej sięgnąć po preparat specjalnie dedykowany do skóry z trądzikiem różowatym lub cery naczynkowej. W przypadku tej choroby raczej sięgaj po dermokosmetyki niż po kosmetyki naturalne, gdyż zawierają one często mnóstwo składników o wysokim potencjale podrażniającym.
- Myj delikatną gąbeczką, unikaj szorowania skóry twarzy i stosowania zbyt inwazyjnych peelingów – mogą one nasilać rumień.
- Dobrze zmywaj makijaż. Złota zasada pielęgnacji – nigdy nie kładź się spać z nieumytą twarzą ! Resztki makijażu i inne zanieczyszczenia podrażnią Twoją skórę, wzmagając rumień oraz działają komedogennie.
- Stosuj po umyciu delikatny tonik, aby przywrócić naturalne pH skóry. Tonik ten przechowuj w lodówce, aby wzmocnić efekt chłodu i obkurczenia naczynek.
- Sięgnij w dzień po wodę termalną. Bogaty skład w minerały i mikroelementy działa maksymalnie kojąco i neutralizująco na skórę i naczynka.
- Po myciu nie pocieraj ostro twarzy, staraj się ją delikatnie wytrzeć przy użyciu ręcznika z miękkiej bawełny ekologicznej.
- Unikaj gorących i ostrych napojów i potraw. Unikaj także tytoniu i alkoholu.
- Unikaj stresu. Silny stres i nerwowa atmosfera powodują nasilenie rumienia i zaostrzenie dolegliwości.
Oczywiście są to tylko porady, które nie zastąpią leczenia wdrożonego przez dermatologa. Dlatego nie ma na co czekać – jeśli zauważysz u siebie lub Twoich bliskich objawy trądziku różowatego – udaj się na wizytę do @stayhealthyclinic 🤍 otwarcie już we wrześniu 2020r 🌈