• instagram
  • facebook

Nagniotek / Odcisk

Nagniotek, potocznie zwany odciskiem stanowi ograniczone zgrubienie skóry wnikający głęboko w warstwy skóry, posiadający w swojej części centralnej tzw. rdzeń. Powstaje na skutek skoncentrowanego i intensywnego ucisku, np. przez noszenie źle dobranego i zbyt obcisłego obuwia lub nieprawidłowości anatomiczne stóp. Nagniotki powstają w konsekwencji obronnej reakcji skóry na przewlekły ucisk, która objawia się właśnie miejscowym nagromadzeniem martwego naskórka.
Jak usuwa się odciski na stopach? Niezmiernie ważne jest rozpoznanie i ocena chorej skóry w zakresie podeszew. Należy wykluczyć inne schorzenia przebiegające ze zgrubieniem naskórka, jak np. Brodawki wirusowe. Po dokładnej analizie i rozpoznaniu odmiany usuwa odcisk przy pomocy odpowiednich narzędzi. Często się zdarza, że dokuczliwe odciski zakończone rdzeniem trzeba usuwać etapowo pojawiając się u podologa nawet kilka razy w odstępie określonego czasu. Do usuwania odcisków najczęściej stosuje się środki złuszczające, dłuta podologiczne, skalpel, odpowiednio dobrany frez oraz specjalne opatrunki.

FAQ

Co jest w środku odcisku?

Stożkowy rdzeń będący pogrubieniem warstwy rogowej naskórka przynoszący dolegliwości bólowe wskutek skoncentrowanego ucisku na zakończenia nerwowe.

Co to znaczy odcisk?

Stożkowy rdzeń będący pogrubieniem warstwy rogowej naskórka przynoszący dolegliwości bólowe wskutek skoncentrowanego ucisku na zakończenia nerwowe.

Jak skutecznie usunąć odcisk?

Zabieg podologiczny polega na stopniowym usuwaniu masy rogowej (rdzenia odcisku) za pomocą dłutka chirurgicznego, a następnie oszlifowaniu powierzchni odpowiednio dobranym frezem. Po opracowaniu należy skórę opatrzyć oraz odciążyć.

Czym się różni nagniotek od odcisku?

Nagniotek jest odmianą odcisku nie posiadającą rdzenia. Są to niewielkie obszary zgrubiałej skóry, które powstają na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Rogowacenie i twardnienie skóry jest reakcją obronną na określony bodziec.

Co to są nagniotki na stopach?

Nagniotki, powszechnie znane jako odciski, to zrogowaciałe warstwy skóry, które powstają w wyniku ciągłego tarcia lub ucisku.

Czy nagniotek boli?

Zwykle są bezbolesne, ale zdarza się, że powodują dyskomfort przy nacisku.

Czy nagniotek sam zniknie?

Nie, usuwanie zmian i zapobieganie powstawaniu nowych jest możliwe dzięki regularnej współpracy z podologiem oraz stosowaniu się do zaleceń.

Czy nagniotek ma korzeń?

Twarde odciski - małe, okrągłe, błyszczące posiadają korzeń, który wrasta do środka. Natomiast miękkie odciski (nagniotki) - są giętkie i nie mają stwardniałego środka mogą również powodować dolegliwości bólowe.

Kto usuwa nagniotki?

Z usuwaniem odcisków najlepiej zgłosić się do podologa.
Skontaktuj się z nami

    Stay Healthy
    Przegląd prywatności

    Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.