Search
 

Toksyna botulinowa

Stay Healthy / Medycyna estetyczna / Toksyna botulinowa
Obszar zastosowania

Częstotliwość

Ile trwa rekonwalescencja

Czy zabieg jest bolesny

Wskazania

Przeciwskazania

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, potocznie zwanej botoksem

Stanowią jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów anti-aging w naszym Centrum Medycznym. Zabieg ten cieszy się taką popularnością, ponieważ jest bezpieczny, szybki, praktycznie bezbolesny, o krótkim okresie rekonwalescencji i daje piękny, naturalny efekt.
Zabieg ten wykonywany jest głównie w obrębie górnej połowy twarzy - w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych czoła, okolicy międzybrwiowej oraz tak zwanych „kurzych łapek”. Ale to nie wszystko! Toksynę botulinową używamy także z powodzeniem do leczenia bruksizmu oraz nadpotliwości.
Jak działa botoks? Działanie toksyny botulinowej polega na okresowej relaksacji mięśni poprzez hamowanie neuroprzekaźnictwa, co skutkuje wygładzeniem zmarszczek mimicznych. Efekt pojawia się 1-2 tygodnie od podania preparatu i utrzymuje się w zależności od indywidualnej mimiki od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie działanie toksyny botulinowej powoli słabnie a mięśnie mimiczne ponownie zaczynają się kurczyć, co przywraca zmarszczki mimiczne na twarzy.
Sam zabieg jest niemal bezbolesny, nakłucia wykonuje się bez znieczulenia przy użyciu bardzo cienkiej igły. „Botox” można śmiało uznać za zabieg lunchowy, gdyż sam zabieg nie zajmuje więcej czasu niż 20 minut a pacjentka opuszcza gabinet bez śladu.

Zmarszczki mimiczne a statyczne – istotna różnica przy użyciu toksyny botulinowej!

Zmarszczki dzielimy zasadniczo na mimiczne, czyli dynamiczne oraz statyczne.

Zmarszczki mimiczne, to takie, które stają się widoczne na skutek uaktywnienia mięśni mimicznych, czyli podczas wyrażania emocji. Są to załamania w obrębie skóry, których w przypadku rozluźnienia mimiki nie widać. Pojawiają się one głównie w obrębie czoła, okolicy międzybrwiowej, wokół oczu a nawet na nosie. Początkowo zmarszczki mimiczne są widoczne tylko podczas ruchów ale z czasem stają się utrwalone i widać je, nawet jeśli nie ruszamy mięśniami twarzy.

Tego typu zmarszczki są idealnym wskazaniem do stosowania toksyny botulinowej bowiem przestają być widoczne po zabiegu. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dbać o kondycję skóry obszaru, w obrębie którego stosowany był botoks. Sprawdza się tu dobrze seria mezoterapii lub osocza bogatopłytkowego.

Do grupy zmarszczek statycznych zaliczamy te, które powstają na skutek upływu czasu lub poprzez działanie czynników zewnętrznych. Zmarszczki te są widoczne niezależnie od ruchów mimicznych i wynikają z braku kwasu hialuronowego, elastyny i innych struktur podporowych skóry. Za proces starzenia się skóry odpowiadają między innymi wolne rodniki, promieniowanie UV, palenie papierosów i niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Wprzypadku zmarszczek statycznych toksyna botulinowa nie jest wskazana. Niwelujemy je przy użyciu innych metod, np. poprzez augmentację kwasu hialuronowego a także innymi metodami uzupełniającymi ubytki tkankowe.

Co warto wiedzieć

 • Zmarszczki mimiczne czoła
 • Zmarszczki mimiczne okolicy międzybrwiowej
 • Kurze łapki
 • Zmarszczki na nosie, tzw. „królicze”
 • Zmarszczki dolnej powieki oka
 • Bruksizm
 • Leczenie nadpotliwości
 • Zakażenie w miejscu podania preparatu
 • Miastenia gravis i i inne schorzenia o podłożu neurologicznym
 • Zespół Lamberta-Eatona
 • Ciąża, okres karmienia piersią
 • Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu
 • Leki, które nasilają działanie toksyny botulinowej (w tym m.in. aminoglikozydy, leki przeciwmalaryczne, cyklosporyna, penicylwamina)
 • Przez okres 8 h nie schylać głowy
 • Przez okres 8 h nie masować okolicy poddanej zabiegowi
 • Ćwiczyć mięśnie poddane zabiegowi przez okres 1 h

Po odkażeniu skóry, przygotowany roztwór toksyny botulinowej lekarz wstrzykuje jałową strzykawką zaopatrzoną w bardzo cienką igłę śródmięśniowo w wybrane uprzednio partie mięśni. Dawki stosowanego preparatu dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Dolegliwości związane z podawaniem preparatu są niewielkie, opisywane jako ukłucie komara, niewielki ból. Zwykle leczona okolica nie wymaga znieczulania.

Efekt gładkiego, nieskazitelnego czoła nie pojawia się od razu! Toksyna botulinowa zaczyna działać dopiero po około 5-6 dniach od wstrzyknięcia a pełnym efektem możemy cieszyć się po 14 dniach. Efekt następuje stopniowo, więc nie ma co się martwić, jeśli początkowo widoczna będzie drobna asymetria. Dwa tygodnie po zabiegu należy zgłosić się do nas na bezpłatną wizytę zabiegową, podczas której lekarz oceni aktywność mięśni i końcowy efekt zabiegu. Jest to idealny moment na ewentualną korektę, gdyż mimika jest cechą bardzo indywidualną.
Efekt relaksacji mięśni i tym samym braku zmarszczek utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy w zależności od indywidualnej mimiki. W tym czasie należy unikać nasłonecznienia, sauny i innych okoliczności związanych z wysoką temperaturą, gdyż mogą one przyczynić się do krótszego efektu.

Czas trwania zabiegu

20-30 min

Okres rekonwalescencji

Brak

Jak często powtarzać zabieg

Co 6 miesięcy

Cena

Od 600 zł

Chciałabyś pozbyć się zmarszczek mimicznych lecz wciąż wyglądać naturalnie przy zachowaniu niewielkiej kurczliwości mięśni? Wypróbuj Baby Botoks.

Untitled-2

Baby botoks

To jest zabieg, który polega na podawaniu małej ilości toksyny botulinowej za pomocą wielu drobnych i płytkich nakłuć. Przypomina to mezoterapię. Celem zabiegu jest zminimalizowanie widoczności zmarszczek mimicznych, które postarzają twarz i nadają jej zbyt ostry,zmęczony wyraz. Dzięki zastosowaniu małych dawek botoksu można uzyskać efekt odświeżenia i rozluźnienia skóry przy zachowaniu naturalnej mimiki. Po zabiegu skóra jest zdecydowanie bardziej zrelaksowana i wygładzona, a mięśnie zachowują niemal pełną ruchomość. Dzięki temu twarz wygląda bardzo naturalnie.