Search
 

Podologia

Stay Healthy / Podologia

Piękne stopy

to przede wszystkim stopy zdrowe.
Podologia kosmetyczna jest dziedziną kosmetologii, ściśle powiązaną z wieloma gałęziami medycyny, w tym między innymi dermatologią, ortopedią, chirurgią i diabetologią. Zajmuje się leczeniem i profilaktyką zmian chorobowych, powstających w obrębie stóp i paznokci i tkanek otaczających paznokieć. Najczęściej do specjalisty od stóp, a więc podologa zgłaszają się osoby, dla których chodzenie staje się bolesnym problemem np. z powodu wrastającego paznokcia, kurzajki lub nagniotka. Innym powodem, dla którego ludzie (zwłaszcza kobiety) umawiają się na wizytę do podologa jest nadchodzące lato, a więc czas, w którym chodzi się przeważnie w obuwiu odsłaniającym większość stopy. Podologia jest dziedziną związaną z kosmetologią choć bardzo ważna jest współpraca także z różnymi dziedzinami medycyny, w tym z dermatologią, chirurgią, endokrynologią i ortopedią. Obecnie dziedzina podologii jest już tak dalece rozwinięta, że leczenie modzeli, odcisków, czy nawet wrastających paznokci można leczyć praktycznie bezboleśnie, za pomocą sterylnych narzędzi i nowoczesnej aparatury.

Wszelkie zmiany chorobowe, pieczenie, swędzenie czy ból oznaczają przeważnie, że dzieje się z nimi coś niedobrego. A przecież służą nam każdego dnia, od tylu lat.

 

PEDICURE MEDYCZNY

To podstawowy zabieg podologiczny, który po zebraniu szczegółowego wywiadu polega na:

  • prawidłowym obcięciu i opiłowaniu paznokci
  • opracowaniu wałów paznokciowych
  • usunięciu bolesnych pęcherzy, nadmiaru zrogowaciałej skóry, modzeli, odcisków
  • wygładzeniu powierzchni skóry
  • nawilżeniu skóry kremem bogatym w substancje odżywcze lub zastosowanie środka leczniczego w zależności od potrzeb

Poza podstawowymi czynnościami pielęgnacyjnymi w ramach pedicure medycznego istnieje także możliwość wykonania szeregu zabiegów i terapii zwalczających konkretne dolegliwości:

  • usuwanie brodawek wirusowych
  • leczenie pękających pięt – stosuje się preparaty zmiękczające, dłuta podologiczne lub specjalne frezy
  • leczenie wrastających paznokci – odpowiednie przycinanie, tamponada oraz zastosowanie klamry
  • terapia grzybicy stóp i paznokci – wymagana współpraca z dermatologiem. Polega na mechanicznym usunięciu fragmentów płytki paznokciowej zajętych przez grzybnie oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia
  • pielęgnacja stóp w przypadku osób z cukrzycą
PEDICURE KOSMETYCZNY

Klasyczny zabieg pedicure kosmetycznego obejmuje czynności takie jak:

  • zmywanie lakieru
  • skracanie paznokci
  • odsuwanie i usuwanie skórek
  • oczyszczenie i opiłowanie płytki
  • malowanie lakierem klasycznym lub hybrydowym
  • usunięcie zrogowaceń
  • wygładzenie frezem
  • aplikacja kremu

Regularna dbałość o stopy i wykonanie pedicure leczniczego pod okiem specjalisty jest kluczem do pięknych i zdrowych stóp.

Leczenie

Modzel jest ograniczonym zgrubieniem warstwy rogowej naskórka. Modzele przeważnie stanowią dość duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu i okrągłym lub owalnym kształcie, zazwyczaj są bezbolesne. Występują w okolicach pięty, palucha, krawędzi stopy (w obrębie przedniej części) oraz głowy drugiej, trzeciej lub czwartej kości śródstopia. Powstają przez powtarzający lub przedłużający się ucisk lub tarcie. Spowodować go może ciągłe drażnienie mechaniczne poprzez np. źle dopasowane obuwie oraz wady ortopedyczne stóp. Nieleczone modzele na stopie oprócz nieestetycznego wyglądu z czasem mogą sprawiać ból, a także z powodu utraty elastyczności pękać i przyczyniać do zakażeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych skóry tej okolicy. Zabieg usuwania modzeli jest całkowicie bezbolesny, a ulgę odczujemy już po pierwszej wizycie.
Nagniotek, potocznie zwany odciskiem stanowi ograniczone zgrubienie skóry wnikający głęboko w warstwy skóry, posiadający w swojej części centralnej tzw. rdzeń. Powstaje na skutek skoncentrowanego i intensywnego ucisku, np. przez noszenie źle dobranego i zbyt obcisłego obuwia lub nieprawidłowości anatomiczne stóp. Nagniotki powstają w konsekwencji obronnej reakcji skóry na przewlekły ucisk, która objawia się właśnie miejscowym nagromadzeniem martwego naskórka.

Jak usuwa się odciski na stopach? Niezmiernie ważne jest rozpoznanie i ocena chorej skóry w zakresie podeszew. Należy wykluczyć inne schorzenia przebiegające ze zgrubieniem naskórka, jak np. Brodawki wirusowe. Po dokładnej analizie i rozpoznaniu odmiany usuwa odcisk przy pomocy odpowiednich narzędzi. Często się zdarza, że dokuczliwe odciski zakończone rdzeniem trzeba usuwać etapowo pojawiając się u podologa nawet kilka razy w odstępie określonego czasu. Do usuwania odcisków najczęściej stosuje się środki złuszczające, dłuta podologiczne, skalpel, odpowiednio dobrany frez oraz specjalne opatrunki.

Pięty są nośnikiem całego ciała i to na nich spoczywa największy ciężar i ucisk.
Pękające pięty najczęściej spowodowane są niewłaściwą pielęgnacją, jednak mogą być też oznakami choroby lub rezultatem noszenia źle dopasowanego obuwia. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie dobrego specjalisty, który określi przyczynę pękania skóry na piętach. Nieleczone pęknięcia w obrębie pięt z czasem mogą przekształcić się w głębokie rozpadliny, sprawiające ból i trudności podczas chodzenia.

Pękające pięty stanowią uciążliwą dolegliwość – nie tylko wyglądają mało estetycznie lecz po czasie stają się bolesne i uciążliwe. Naruszony naskórek stanowi wrota infekcji, łatwo tu o o nadkażenia bakteryjne lub grzybicze a zainfekowane rany goją się jeszcze trudniej.

W zależności od stopnia i głębokości pęknięć podolog przyjmuje odpowiednią strategię leczenia. Zazwyczaj stosuje się najpierw preparaty zmiękczające naskórek a następnie usuwa się zrogowaciały naskórek otaczający pęknięcia za pomocą skalpela lub dłuta odpowiedniej grubości.

Zastosowane leczenie podologiczne jest bezbolesne.

Brodawka wirusowa, potocznie zwana „kurzajką” – to twarda, guzowata narośl skórna, która pojawia się w obrębie stóp, a najczęściej w zakresie podeszew. Jest to choroba skóry wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który dostaje się do komórek naskórka w miejscu naruszenia jego ciągłości poprzez drobne urazy oraz wilgotne środowisko. Brodawki wirusowe są zakaźne, wirus ten przenosi się z łatwością poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią (np. podczas pobytu w basenie) lub z zakażonym naskórkiem.

Proces leczenia brodawek stóp może być przewlekły i wymaga zazwyczaj ścisłej współpracy podologa z dermatologiem, gdyż wskazane jest stosowanie różnych technik leczenia aby zwalczyć brodawki kompleksowo.

W początkowej fazie rozwoju brodawka przypomina odcisk i dlatego problem ten zostaje często lekceważony przez pacjenta. Jeśli zauważysz nieustępujące, zrogowaciałe, twarde ognisko w obrębie podeszwy – nie czekaj – zgłoś się do podologa lub dermatologa aby zdiagnozować problem oraz wdrożyć terapię.

W zależności od typu brodawki podolog wykona:

  • krioterapię/elektrokoagulację
  • oczyści miejsce zajęte wirusem
  • zastosuje odpowiednie preparaty przyżegające i złuszczające.
  • na koniec zabiegu zastosuje odpowiednie preparaty regenerujące naskórek i odciążające miejsce zabiegowe.

Dbaj o higienę stóp szczególnie jeśli cierpisz na nadpotliwość, podczas pobytu na basenach pamiętaj o ochronnym obuwiu, sprayach do dezynfekcji skóry.

Wiemy jaki dyskomfort i ból potrafią sprawić problemy wrastających paznokci, modzeli czy boleśnie pękającej skóry na piętach, dlatego zapraszamy do skorzystania z konsultacji podologicznej.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie są jednymi z najczęstszych schorzeń występujących w obrębie aparatu paznokciowego. Problem wrastających paznokci może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Wrastanie paznokci spowodowane jest wbijaniem się płytki paznokciowej w otaczające tkanki wału paznokciowego, prowadzącym do powstania przewlekłego stanu zapalnego, któremu towarzyszy wysięk ropny, ból oraz ziarninowanie. Zmiany te mogą być skutkiem nieprawidłowego skracania paznokci lub noszenia źle dopasowanego obuwia.

W początkowej fazie wrastania paznokcia często wystarczy aplikować tamponadę. Jest to mały opatrunek ze specjalnego materiału, nasączony preparatem dezynfekcyjnym, mający za zadanie odseparowanie twardej płytki paznokcia od tkanek, w które paznokieć się wbija.

Jeżeli podolog po obejrzeniu paznokcia stwierdzi, że powyższe metody nie są w stanie pomóc, zastosuje odpowiednio dobraną klamrę ortonyksyjną.

Zadaniem klamry jest spłaszczenie płytki paznokciowej, „wyciągnięcie” jej z wałów paznokciowych oraz zmiana toru wzrostu paznokcia.

Bezbolesna i nieinwazyjna klamra ortonyksyjna przynosi trwałe efekty – podobnie jak aparat ortodontyczny w przypadku leczenia ortodontycznego.

  • Natychmiastowe ustanie bólu
  • Uniknięcie bolesnych operacji – ważna zaleta nie tylko dla diabetyków, którzy często cierpią na zaburzony proces gojenia
  • Komfort podczas chodzenia
  • Nie ograniczają sprawności ruchowej (bez przeciwwskazań do wykonania ulubionego sportu)
  • Nie wymagają zwolnienia lekarskiego z pracy

Profilaktycznie w przypadku łagodnego wrastania paznokcia
W ciężkich przypadkach w celu zapobiegają operacji.

Aby uzyskać zadowalające efekty należy być cierpliwym, przestrzegać zaleceń podologa oraz zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne, w celu oceny przebiegu terapii.

Główną zasadą jest ustalenie przyczyny, na której podstawie zrobimy wszystko co w naszej mocy by Państwu pomóc.

Zdrowe paznokcie

Podczas zabiegu podolog dokona diagnozy paznokci, ustali plan terapii a następnie specjalistycznymi narzędziami bezboleśnie opracuje płytki paznokciową. W zależności od przyczyny problemu zostanie dobrany odpowiedni preparat do kontynuacji terapii w warunkach domowych. Jeśli jest potrzeba kontynuacji terapii u dermatologa – w Centrum Medycznym Stay Healthy zadbamy o profesjonalną opiekę i odpowiednie leczenie.
Rekonstrukcja płytki paznokciowej polega na jej odbudowie, przywracając jej naturalny kształt. Zabieg ten stosowany jest w przypadku uszkodzonych mechanicznie paznokci, które uległy deformacji, odklejają się od łożyska, łamliwych lub rozdwajających się.

Do rekonstrukcji płytki paznokciowej używana jest specjalna masa o działaniu grzybo- i bakteriobójczym. Tym sposobem uszkodzony wcześniej paznokieć odzyskuje naturalny kształt, kolor, strukturę a łożysko chronione jest przed czynnikami zewnętrznymi. Uszkodzenie paznokci może mieć różną etiologię, od uszkodzeń mechanicznych po zmiany chorobowe. Bardzo ważne, aby zmieniony chorobowo paznokieć wcześniej wyleczyć i oczyścić a dopiero w następnym kroku poddać go rekonstrukcji. Rekonstrukcja płytki paznokciowej chroni paznokieć i tkankę otaczającą przed podrażnieniem mechanicznym a stosowany specjalistyczny żel odpowiednio się dopasowuje i pracuje aby nie przeszkadzać podczas pracy mięśni palców stóp.

Zmiany w obrębie płytki paznokcia mają wiele przyczyn. Do najczęstszych należą jednak zakażenia bakteryjne i grzybicze.

Profilaktyka stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa stanowi powikłanie wieloletniej cukrzycy. Głównym powodem jest uszkodzenie nerwów na skutek przewlekłej, niewyrównanej glikemii, tzw. neuropatia cukrzycowa. Pacjenci z neuropatią w początkowym okresie choroby nie odczuwają objawów, jest to tzw. okres utajony. Na tym etapie pacjent nie odczuwa bólu podczas skaleczenia, nie odczuwa dolegliwości związanych z tarciem, nie wyczuwa zmian temperatur.

W przypadku przewlekłego przebiegu pojawiają się przykre objawy w postaci:

  • ran i owrzodzenia na stopach
  • zmiana kształtu stóp, palce stają się młoteczkowate
    zaburzenie czucia
  • mrowienie w zakresie nóg, początkowo stóp a następnie szerzące się w kierunku ud
  • uczucie zmęczonych i ospałych nóg
  • uczucie gorących lub zimnych stóp – zmiany związane z zaburzeniami krążenia
  • częste skurcze mięśni
  • źle gojące się rany szczególnie na podeszwach
  • palący ból stóp, odczuwalny najczęściej podczas snu
  • suchość skóry, pękająca, pergaminowa, mocno łuszcząca się skóra.

To właśnie diabetycy najczęściej narażeni są na duże ryzyko powstawania trudno gojących się ran.

Ważne w przypadku profilaktyki i wspomagania leczenia stopy cukrzycowej  jest zadbanie o odpowiednią codzienną pielęgnację, dobór właściwego obuwia oraz wkładek ortopedycznych. Należy chronić stopy przed urazami i skaleczeniem, nie chodzić boso. Bardzo ważna jest też odpowiednia higiena skóry stóp, należy pamiętać o codziennym natłuszczaniu stóp przy użyciu kremu barierowego który odbuduje i utrzyma prawidłową barierę lipidową.

Leczenie stopy cukrzycowej u podologa obejmuje między innymi pedicure podologiczny, przeprowadzony ze szczególną ostrożnością:

  • oczyszczenie wałów paznokciowych
  • Delikatne, precyzyjne usunięcie odcisków i modzeli
  • opracowanie paznokci zmienionych chorobowo
  • zaaplikowanie odpowiedniego preparatu i nałożenie opatrunku odciążającego

Zabieg wykonywany jest ze szczególną ostrożnością przy użyciu specjalistycznych frezarek podologiczno-medycznych oraz sterylnych i jednorazowych narzędzi.

Systematyczne zabiegi w gabinecie podologicznym ograniczają możliwość pojawienia się zmian patologicznych na skórze oraz płytce paznokciowej jak również chronią przed rozwojem objawów oraz groźnymi powikłaniami stopy cukrzycowej.