To podstawowy zabieg podologiczny, który po zebraniu szczegółowego wywiadu polega na:
Poza podstawowymi czynnościami pielęgnacyjnymi w ramach pedicure medycznego istnieje także możliwość wykonania szeregu zabiegów i terapii zwalczających konkretne dolegliwości:
Klasyczny zabieg pedicure kosmetycznego obejmuje czynności takie jak:
Jak usuwa się odciski na stopach? Niezmiernie ważne jest rozpoznanie i ocena chorej skóry w zakresie podeszew. Należy wykluczyć inne schorzenia przebiegające ze zgrubieniem naskórka, jak np. Brodawki wirusowe. Po dokładnej analizie i rozpoznaniu odmiany usuwa odcisk przy pomocy odpowiednich narzędzi. Często się zdarza, że dokuczliwe odciski zakończone rdzeniem trzeba usuwać etapowo pojawiając się u podologa nawet kilka razy w odstępie określonego czasu. Do usuwania odcisków najczęściej stosuje się środki złuszczające, dłuta podologiczne, skalpel, odpowiednio dobrany frez oraz specjalne opatrunki.
Pękające pięty stanowią uciążliwą dolegliwość – nie tylko wyglądają mało estetycznie lecz po czasie stają się bolesne i uciążliwe. Naruszony naskórek stanowi wrota infekcji, łatwo tu o o nadkażenia bakteryjne lub grzybicze a zainfekowane rany goją się jeszcze trudniej.
W zależności od stopnia i głębokości pęknięć podolog przyjmuje odpowiednią strategię leczenia. Zazwyczaj stosuje się najpierw preparaty zmiękczające naskórek a następnie usuwa się zrogowaciały naskórek otaczający pęknięcia za pomocą skalpela lub dłuta odpowiedniej grubości.
Zastosowane leczenie podologiczne jest bezbolesne.
Proces leczenia brodawek stóp może być przewlekły i wymaga zazwyczaj ścisłej współpracy podologa z dermatologiem, gdyż wskazane jest stosowanie różnych technik leczenia aby zwalczyć brodawki kompleksowo.
W początkowej fazie rozwoju brodawka przypomina odcisk i dlatego problem ten zostaje często lekceważony przez pacjenta. Jeśli zauważysz nieustępujące, zrogowaciałe, twarde ognisko w obrębie podeszwy – nie czekaj – zgłoś się do podologa lub dermatologa aby zdiagnozować problem oraz wdrożyć terapię.
W zależności od typu brodawki podolog wykona:
Dbaj o higienę stóp szczególnie jeśli cierpisz na nadpotliwość, podczas pobytu na basenach pamiętaj o ochronnym obuwiu, sprayach do dezynfekcji skóry.
W początkowej fazie wrastania paznokcia często wystarczy aplikować tamponadę. Jest to mały opatrunek ze specjalnego materiału, nasączony preparatem dezynfekcyjnym, mający za zadanie odseparowanie twardej płytki paznokcia od tkanek, w które paznokieć się wbija.
Jeżeli podolog po obejrzeniu paznokcia stwierdzi, że powyższe metody nie są w stanie pomóc, zastosuje odpowiednio dobraną klamrę ortonyksyjną.
Zadaniem klamry jest spłaszczenie płytki paznokciowej, „wyciągnięcie” jej z wałów paznokciowych oraz zmiana toru wzrostu paznokcia.
Bezbolesna i nieinwazyjna klamra ortonyksyjna przynosi trwałe efekty – podobnie jak aparat ortodontyczny w przypadku leczenia ortodontycznego.
Profilaktycznie w przypadku łagodnego wrastania paznokcia
W ciężkich przypadkach w celu zapobiegają operacji.
Aby uzyskać zadowalające efekty należy być cierpliwym, przestrzegać zaleceń podologa oraz zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne, w celu oceny przebiegu terapii.
Do rekonstrukcji płytki paznokciowej używana jest specjalna masa o działaniu grzybo- i bakteriobójczym. Tym sposobem uszkodzony wcześniej paznokieć odzyskuje naturalny kształt, kolor, strukturę a łożysko chronione jest przed czynnikami zewnętrznymi. Uszkodzenie paznokci może mieć różną etiologię, od uszkodzeń mechanicznych po zmiany chorobowe. Bardzo ważne, aby zmieniony chorobowo paznokieć wcześniej wyleczyć i oczyścić a dopiero w następnym kroku poddać go rekonstrukcji. Rekonstrukcja płytki paznokciowej chroni paznokieć i tkankę otaczającą przed podrażnieniem mechanicznym a stosowany specjalistyczny żel odpowiednio się dopasowuje i pracuje aby nie przeszkadzać podczas pracy mięśni palców stóp.
W przypadku przewlekłego przebiegu pojawiają się przykre objawy w postaci:
To właśnie diabetycy najczęściej narażeni są na duże ryzyko powstawania trudno gojących się ran.
Ważne w przypadku profilaktyki i wspomagania leczenia stopy cukrzycowej jest zadbanie o odpowiednią codzienną pielęgnację, dobór właściwego obuwia oraz wkładek ortopedycznych. Należy chronić stopy przed urazami i skaleczeniem, nie chodzić boso. Bardzo ważna jest też odpowiednia higiena skóry stóp, należy pamiętać o codziennym natłuszczaniu stóp przy użyciu kremu barierowego który odbuduje i utrzyma prawidłową barierę lipidową.
Leczenie stopy cukrzycowej u podologa obejmuje między innymi pedicure podologiczny, przeprowadzony ze szczególną ostrożnością:
Zabieg wykonywany jest ze szczególną ostrożnością przy użyciu specjalistycznych frezarek podologiczno-medycznych oraz sterylnych i jednorazowych narzędzi.
Systematyczne zabiegi w gabinecie podologicznym ograniczają możliwość pojawienia się zmian patologicznych na skórze oraz płytce paznokciowej jak również chronią przed rozwojem objawów oraz groźnymi powikłaniami stopy cukrzycowej.