• instagram
  • facebook

Nadpotliwość

Czym jest nadpotliwość?
Nadpotliwość (hiperhydroza) to przejaw w którym gruczoły potowe produkują nadmierną ilość potu, znacznie przekraczającą potrzeby organizmu w regulacji temperatury ciała. Może występować na całym ciele, ale również w wybranych obszarach, takich jak dłonie, stopy, pachy czy twarz.

Rodzaje nadpotliwości:

Pierwotna nadpotliwość (idiopatyczna) – występuje bez wyraźnej przyczyny i zazwyczaj ogranicza się do określonych obszarów ciała (np. dłonie, stopy, pachy, twarz). Zazwyczaj pojawia się w młodym wieku i może mieć podłoże genetyczne.

Wtórna nadpotliwość – spowodowana przez inne schorzenia lub czynniki, takie, jak zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy), cukrzyca, otyłość, infekcje, niektóre leki czy menopauza. Może występować na całym ciele i pojawiać się w dowolnym momencie życia.

Przyczyny nadpotliwości:

Genetyka – pierwotna nadpotliwość może mieć podłoże dziedziczne.
Zaburzenia hormonalne – nadczynność tarczycy, menopauza, cukrzyca, mogą prowadzić do wtórnej nadpotliwości.
Stres i emocje – nadmierna aktywność gruczołów potowych może być wywołana przez stres, lęk czy inne intensywne emocje.
Leki – niektóre leki mogą powodować nadmierne pocenie się jako efekt uboczny, np. antydepresanty, leki na nadciśnienie.
Choroby przewlekłe – choroby neurologiczne czy infekcje również mogą wywoływać hiperhydrozę.

Skontaktuj się z nami

    Stay Healthy
    Przegląd prywatności

    Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.