Trychologia to dziedzina złożona, gdyż wypadanie włosów może mieć różną etiologię – może wynikać z niedoborów makro – i mikroelementów, chorób ogólnoustrojowych, chorób skóry owłosionej głowy. Może być uwarunkowane genetycznie lub po prostu wywołane stylem życia i poziomem stresu.
Z uwagi na tak szeroką gamę możliwych przyczyn podczas wizyty trychologicznej lekarz przeprowadza dokładny wywiad i zleca badania laboratoryjne (w tym m.in. morfologię, żelazo, hormony tarczycy, poziom męskich hormonów płciowych). Najważniejszym elementem wizyty jest tzw. trichoskopia – czyli badanie skóry owłosionej głowy w wielokrotnym powiększeniu.
Nadmierne wypadanie włosów może wynikać także z nieodpowiedniej pielęgnacji – dlatego warto przygotować się na zaplanowaną wizytę i stworzyć listę stosowanych preparatów i kosmetyków.
Badanie trichoskopowe jest całkowicie bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem skóry owłosionej głowy, mieszków włosowych oraz włosów przeprowadzone przez doświadczonego dermatologa.
Polega ono na powiększeniu nawet i 400-krotnym włosów oraz skóry owłosionej głowy przy użyciu dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Na podstawie uzyskanego obrazu lekarz dermatolog może postawić diagnozę i ustalić możliwe przyczyny łysienia.
Badanie trichoskopowe wykonane w oparciu o dokładnie zebrany wywiad i ew. wyniki badań laboratoryjnych – pozwala ustalić dokładną przyczynę utraty włosów i wdrożyć indywidualny plan leczenia.