Search
 

Choroby włosa

Stay Healthy / Dermatologia / Choroby włosa

Trychologia, czyli nauka o włosach.

Problemy skóry owłosionej głowy oraz włosów dotyczą większości mężczyzn oraz sporej części kobiet.

Problem, który pomożemy rozwiązać.

Dziennie wypada nam do około 100 włosów. To naturalne zjawisko. Przedłużające się wypadanie włosów zwiększonej ilości włosów powinno jednak być sygnałem alarmowym. Swoje objawy należy skosultować z lekarzem. Szybka reakcja i przemyślana terapia pozwolą uporać się z problemem.

Jak zahamować utratę włosów?

Terapia łysienia jest każdorazowo ustalana indywidualnie w oparciu o przyczynę utraty włosów, wiek, płeć, współistnienie innych chorób lub odchylenia w badaniach laboratoryjnych. Leczenie może być miejscowe, doustne lub polegać na serii zabiegów trichologicznych.

Indywidualny plan terapeutyczny.

Regeneracja i odrost włosów są procesem czasochłonnym, dlatego każdorazowy plan terapeutyczny wymaga pewnej dawki cierpliwości i zaangażowania od strony pacjenta. Podczas wizyty trichologicznej ustalamy wspólnie plan terapeutyczny, podczas regularnych wizyt kontrolnych oceniamy postęp leczenia i stan włosów.

Jeśli zauważysz u siebie lub swoich bliskich nadmierne wypadanie, przerzedzenie lub cechy łysienia plackowatego zgłoś się do nas!

Trychologia

wlossingle1
DLACZEGO?

Trychologia to dziedzina złożona, gdyż wypadanie włosów może mieć różną etiologię – może wynikać z niedoborów makro – i mikroelementów, chorób ogólnoustrojowych, chorób skóry owłosionej głowy. Może być uwarunkowane genetycznie lub po prostu wywołane stylem życia i poziomem stresu.

WYWIAD

Z uwagi na tak szeroką gamę możliwych przyczyn podczas wizyty trychologicznej lekarz przeprowadza dokładny wywiad i zleca badania laboratoryjne (w tym m.in. morfologię, żelazo, hormony tarczycy, poziom męskich hormonów płciowych). Najważniejszym elementem wizyty jest tzw. trichoskopia – czyli badanie skóry owłosionej głowy w wielokrotnym powiększeniu.

CZĘSTO POPEŁNIANE BŁĘDY

Nadmierne wypadanie włosów może wynikać także z nieodpowiedniej pielęgnacji – dlatego warto przygotować się na zaplanowaną wizytę i stworzyć listę stosowanych preparatów i kosmetyków.

Włosy odzwierciedlają nasz stan zdrowia a ich nadmierna utrata bywa częstym powodem do niepokoju i warto zgłosić się wówczas na konsultację trychologiczną do lekarza dermatologa.

Trichoskopia

wlossingle2
BADANIE

Badanie trichoskopowe jest całkowicie bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem skóry owłosionej głowy, mieszków włosowych oraz włosów przeprowadzone przez doświadczonego dermatologa.

WNIOSKI

Polega ono na powiększeniu nawet i 400-krotnym włosów oraz skóry owłosionej głowy przy użyciu dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Na podstawie uzyskanego obrazu lekarz dermatolog może postawić diagnozę i ustalić możliwe przyczyny łysienia.

LECZENIE

Badanie trichoskopowe wykonane w oparciu o dokładnie zebrany wywiad i ew. wyniki badań laboratoryjnych – pozwala ustalić dokładną przyczynę utraty włosów i wdrożyć indywidualny plan leczenia.