Search
 

Trądzik

Stay Healthy / Dermatologia / Trądzik

Trądzik (acne vulgaris)

Cierpisz na trądzik? Zastanawiasz się, z jakiego powodu pojawiają się u Ciebie zmiany trądzikowe? W Centrum Medycznym Stay Healthy specjalizujemy się w leczeniu trądziku. Spotkajmy się na wizycie!
JAK ROZPOZNAĆ TRĄDZIK

Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek, krost oraz innych zmian zapalnych, które gojąc się pozostawiają uciążliwe przebarwienia pozapalne oraz blizny. Trądzik lokalizuje się w miejscach o nasilonym łojotoku, czyli głównie na twarzy oraz w obrębie pleców i barków. Często jest przyczyna wstydu i zaniżonej samooceny.

PRZYCZYNY

Zaskakujące jest to, iż coraz więcej dorosłych kobiet walczy z tą dolegliwością, często z miernym efektem. Problem polega na tym, iż trądzik jest chorobą przewlekłą, na którą składa się mnóstwo aspektów osobistych (wiek, płeć, hormony i w końcu genetyczne uwarunkowania) ale także – i o tym często zapominamy – wiele różnych czynników zewnętrznych (pielęgnacja, styl życia, dieta, jakość żywności, poziom stresu, powietrze, jakość wody i cała reszta otaczającego nas świata). Właśnie dlatego ta przykra dolegliwość stanowi świetny przykład podejścia holistycznego.

CZĘSTO POPEŁNIANE BŁĘDY

Osoby dotknięte trądzikiem często wpadają w błędne koło, kupując coraz to inne preparaty pielęgnacyjne i stosując mnóstwo zbędnych, często nieprawidłowo dobranych kosmetyków, nasilających łojotok i działających komedogennie.

Terapia trądziku

Leczenie miejscowe przy użyciu kremów, żeli i maści

Leczenie doustne

Peelingi medyczne przy użyciu kwasów

Odpowiednie kosmetyki dedykowane skórze trądzikowej

Leczenie powikłań potrądzikowych, np. blizn i przebarwień

W terapii trądziku liczy się wczesne wdrożenie leczenia, aby zapobiec powstaniu blizn i przebarwień pozapalnych.
Na terapię trądziku składa się nie tylko wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii – polega ona przede wszystkim na odpowiedniej edukacji na temat należytej pielęgnacji i dobrania dermokosmetyków.

Terapia trądziku wymaga od pacjenta cierpliwości oraz skrupulatności.

Indywidualne podejście

W Stay Healthy zajmujemy się kompleksowym leczeniem trądziku i ustaleniem jego przyczyn.

Staramy się uwzględnić każdy aspekt wpływający na tę chorobę i dobrać odpowiednią, indywidualną terapię dla każdego pacjenta.

Dlatego tak ważna dla nas jest odpowiednia rozmowa z pacjentem podczas pierwszej wizyty.

Przy pomocy odpowiedniej ankiety zbieramy dokładny wywiad środowiskowy, poznajemy codzienną dietę i styl życia, a także diagnozujemy ew. zaburzenia hormonalne, zlecamy potrzebne badania.

Wcześnie wdrożona terapia pozwola zastosować najmniej inwazyjne, ale najskuteczniejsze leczenie.

Początkowe efekty terapii widoczne są juz po 2-3 tygodniach. Nam natomiast zależy na długotrwałej poprawie wyglądu skóry, Dlatego lekarz często zaleca stosowanie tzw. leczenia podtrzymującego.