Search
 

Alergie i AZS

Stay Healthy / Dermatologia / Alergie i AZS

Alergie skórne

Mogą przebiegać pod postacią alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry objawiając się różnorodnymi wypryskami w przeróżnych lokalizacjach lub pod postacią AZS (atopowe zapalenie skóry).
Alergie skórne stanowią częstą dolegliwość wśród naszych pacjentów a ich odpowiednie rozpoznanie i leczenie poprawia wielokrotnie jakość życia, pozwalając się cieszyć zdrową skórą bez świądu i bez wyprysków.
Aby skutecznie leczyć objawy alergii oraz zahamować nawroty należy ustalić jej przyczynę i rozpoznać dany alergen wywołujący objawy. W przypadku alergii skórnych te alergeny mogą być kontaktowe (czyli bezpośrednio z naszego otoczenia), wziewne lub pokarmowe.
Alergeny mogą dawać reakcje krzyżowe współdziałając ze sobą, objawiając się nasilonymi zmianami w obrębie skóry. Podstawowym krokiem w leczeniu alergii jest ustalenie jej przyczyny a nie bezmyślne leczenie objawowe. W tym celu warto wykonać testy alergiczne.

Testy alergiczne

Który będzie odpowiedni?

Testy kontaktowe TRUE TEST stanowią zestaw 24 najczęstszych alergenów kontaktowych, które są nalepiane na skórę pleców w formie plastrów. Jest to rodzaj prób prowokacyjnych, służących do wykrycia alergenów kontaktowych tj. barwniki, metale, składniki kosmetyków, lanolina, substancje zapachowe. Po upływie 48 godzin, po zdjęciu plastrów, dokonywany jest pierwszy odczyt. Schemat kolejnych wizyt oraz dalsza diagnostyka jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Badanie jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne.

Testy kontaktowe TRUE TEST – dla kogo?

Zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci – dla osób w każdym wieku

Dla osób podejrzewających u siebie alergie na alergeny kontaktowe

Dla osób, które obserwują u siebie zmiany skórne po kontakcie z np. metalami, perfumami, kosmetykami, środkami konserwującymi, przedmiotami z gumy.

Dla osób, które obserwują u siebie wystąpienie zmian skórnych o niejasnej etiologii, którym towarzyszy także świąd.

Zapraszamy na wykonanie testów na alergeny kontaktowe w Stay Healthy.

AZS

Atopowe zapalenie skóry jest bardzo często, przewlekłą, nawrotową, niezakaźną chorobą zapalną skóry, która zwykle pojawia się we wczesnym dzieciństwie a może utrzymywać się nawet całe życie. Rozwinięcie się objawów AZS wynika z predyspozycji genetycznych, czynników środowiskowych, stylu życia...
Choroba ta przebiega z okresami zaostrzeń i remisji a głównymi objawami są: silny świąd, suchość skóry, zmiany skórne rumieniowe, rumieniowo-złuszczające przypominające wyprysk oraz częste nadkażenia bakteryjne.
Lokalizacja zmian skórnych zależy od wieku pacjenta. Zmiany pojawiają się najczęściej w obrębie skóry zgięć łokciowych, kolanowych, w obrębie policzków, powiek i szyi.
Jak rozpoznać AZS?
Podstawą rozpoznania AZS jest prawidłowo zebrany przez lekarza wywiad dotyczący pacjenta (czas wystąpienia choroby, rodzaj i nasilenie zmian, obecność świądu, częstość zaostrzeń, czynniki zaostrzające, stosowane kosmetyki i leki) i jego rodziny (choroby alergiczne w rodzinie) oraz dokładne badanie skóry całego ciała

Podstawą w leczeniu AZS jest odpowiednia pielęgnacja!

Co można zrobić, aby utrzymać zdrowy stan skóry?

Stosować emolienty!

Podstawą terapii AZS jest systematyczne stosowanie emolientów, zarówno w okresach remisji („wyciszenie” objawów) jak i w zaostrzeniach. Regularne, codzienne stosowanie specjalistycznej pielęgnacji pozwala na znaczną poprawę stanu skóry, zmniejszenie liczby nawrotów choroby i ograniczenie ilości stosowanych leków, w tym sterydów. Ważne, aby nakładać preparat bezpośrednio po kąpieli na całą powierzchnie skóry.

Krótkie kąpiele w letniej wodzie

Nosić jasną, lekką, przewiewną, bawełnianą odzież – najlepiej z bawełny organicznej

Prać ubrania w hipoalergicznych proszkach i płynach lub płatkach mydlanych. Zawsze warto dwukrotnie płukać ubrania, bez dodawania zmiękczaczy i płynów zapachowych.

Nawilżać powietrze w mieszkaniu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym

Nie przegrzewać pomieszczeń. Idealna temperatura pokojowa dla osób dotkniętych AZS wynosi 18-20 C

Unikać spożycia pokarmów drażniących typu cytrusy, pomidory, ogórki kwaśne. A przed ich spożyciem posmarować okolice ust wazeliną, aby stworzyć barierę

Wyeliminować potencjalne pokarmy zaostrzające!

Lepiej stawiać na zdrowa dietę, krajowe produkty bez konserwantów, unikać słodyczy, kolorowych napojów oraz produktów bogatych w histaminę – t. Truskawek, pomidorów, tuńczyka, bananów, serów pleśniowych.