W Stay Healty wierzymy, że zdrowie skóry to nie tylko dermatologia oraz odpowiednia pielęgnacja lecz także zdrowie i harmonia całego organizmu.

Najnowsze wpisy
Search
 

Strefa bólu neuropatycznego

Stay Healthy / Neurologia / Strefa bólu neuropatycznego

Polineuropatia

dużo chorych nerwów

Polineuropatia – co to jest?

Określenie „polineuropatia” pochodzi z języka greckiego i oznacza:

  • Poli = dużo
  • Neuron = nerw
  • Pathos = cierpienie

A więc: „dużo chorych nerwów”.

Polineuropatia powoduje, że bodźce w naszym ciele nie są przekazywane w sposób prawidłowy, w szczególności dotyczy to kończyn dolnych. Choroba może mieć bardzo różne przyczyny. W naszej szerokości geograficznej najczęstszą z nich jest cukrzyca (diabetes mellitus). Kolejnymi przyczynami mogą być: wysoka konsumpcja alkoholu, niedobór witamin z grupy B, choroby zapalne, choroby nowotworowe, skutki uboczne stosowania niektórych leków, śpiączka, podłączenie do respiratora. Polineuropatia występuje także na podłożu genetycznym.

Procesy chorobowe doprowadzają do znacznych ograniczeń w życiu codziennym. Do objawów choroby w zakresie kończyn należą: bóle, cierpnięcie kończyn (parastezje), skurcze mięśni, bóle kłujące, wysypka, uczucie palenia (burning feet), nadwrażliwość na dotyk. Ponadto mogą wystąpić: osłabienie siły mięśniowej kończyn, niedowład, zanik mięśni w nogach wraz z zaburzeniami chodu, aż do całkowitej niemożliwości poruszania się. Dlatego bardzo ważna jest szybka diagnostyka neurologiczna z wykonaniem badań takich jak: ENG, EMG, SSEP, MEP ultrasonografia nerwów.

Przy wielu rodzajach polineuropatii istnieją skuteczne metody leczenia. Np. w przypadku polineuropatii cukrzycowej przez wyrównanie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) oraz kwasów α-liponowych, wraz z terapią wysokotonową „Hochton” można stosunkowo szybko uzyskać poprawę w zakresie wielu wyżej wymienionych dolegliwości, a nawet całkowicie wyeliminować niektóre z nich. Terapia wysokotonowa jest skuteczną metodą leczenia, oferowaną również przez Stay Healthy. Skuteczność tej metody potwierdzona jest badaniami i wynosi 75%. Nasze Centrum Medyczne zapewnia pełen plan leczenia dla osób dotkniętych polineuropatią, na który składają się dodatkowo elementy z medycyny ortomolekularnej oraz ziołolecznictwa.